kuhi
20 اسفند 1401 - 13:06

تشکیل کارگروه زنجیره ارزش با هدف مشخص کردن پیشران های اقتصادی

تبریز-معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی از تشکیل کارگروه زنجیره ارزش با هدف مشخص کردن پیشران های اقتصادی و راهبردهای این پیشران ها در ۱۱ حوزه در تیم اقتصادی استان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد کلامی در گفت و گو با خبرنگاران در تبریز با بیان اینکه ۹۰ درصد اقتصاد استان را ۴۳۰۰ واحد فعال بخش خصوصی شکل می‌دهند، اظهار داشت: از سوی دیگر ایجاد ۱۳۰ هزار اشتغال توسط این بخش یک الگو در اقتصاد بخش خصوصی کشور است و این بخش در دوران تحریم کمترین آسیب‌ها را دیده و اتاق بازرگانی در این زمینه به عنوان ویترین برندهای ملی و بین‌المللی استان یک وزنه است و یک رسالت اصلی به عنوان پارلمان برنامه‌ریز اقتصاد استان برای تسهیل‌گری و مانع زدایی بخش دولتی دارد.

وی افزود: اتاق بازرگانی به عنوان مجموعه‌ای معطوف به برنامه و هدف باید با توجه به نیازهای بروز اقتصادی رویکردها و برنامه‌های خود را به روز کند و با تولید عقلانیت دولت را برای استفاده از این فرصت‌ها یاری کند و دوره اخیر اتاق می‌توانست با دوری از اختلافات ایجاد شده عملکرد بهتری در تسریع امور اقتصادی داشته باشد.

معاون استاندار آذربایجان شرقی تصریح کرد: امیدواریم در دوره دهم اتاق بازرگانی تبریز شاهد تشکیل اتاقی هماهنگ، با نشاط و با برنامه و هدفمند باشیم تا این بال در کنار تیم اقتصادی اجرایی استان در مسیر توسعه آذربایجان شرقی قدم بردارند و البته تلاش کرده‌ایم کمترین دخالت دولتی را در این انتخابات به نفع یا علیه کسی نداشته باشیم.

وی از تشکیل کارگروه زنجیره‌های ارزش با هدف مشخص کردن پیشران‌های اقتصادی و راهبردهای این پیشران‌ها در ۱۱ حوزه در تیم اقتصادی استان خبر داد و گفت: اقدامات و حمایت‌های لازم در این زمینه را با هدف تکمیل این زنجیره‌های ارزش انجام خواهیم داد و البته این فرآیند مسیری زمان بر است.

کلامی خاطرنشان کرد: علاوه بر این اتفاقات خوبی در حوزه دانش بنیان استان نیز افتاده و تشکیل کارگروه اقتصاد دانش بنیان به عنوان نخستین جلسه اقتصادی استان بیانگر همین موضوع بوده و از رتبه ۶ کشوری اقتصاد دانش بنیان به رتبه پنجم رسیده‌ایم.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار آذربایجان شرقی به آخرین وضعیت سرمایه گذاری در استان اشاره کرد و گفت: آذربایجان‌شرقی استانی است که مشکلی در حوزه سرمایه‌گذاری ندارد و اگر بتوانیم به متقاضیان فعلی این حوزه پاسخ بدهیم، شاهد یک جهش خیره‌کننده در حوزه اقتصادی، صنعتی و تولیدی خواهیم بود، چرا که در حال حاضر رتبه سه کشوری در راه‌اندازی واحدهای جدید تولیدی، رتبه سوم اجرای طرح‌های توسعه‌ای، رتبه دو صدور جواز تأسیس، رتبه یک صدور جواز تأسیس توسعه‌ای و جز سه استان برتر کشور در احیای واحدهای راکد هستیم.

وی افزود: این شاخص‌ها به خوبی نشان می‌دهد که آذربایجان‌شرقی به حد کافی تقاضا برای سرمایه‌گذاری دارد به نحوی که اکنون در شهرک‌های صنعتی استان زمینی برای واگذاری نداریم و حتی با خلع ید از سرمایه‌گذارانی که قطعات این شهرک‌ها را به عنوان سرمایه و برای دلالی در اختیار داشتند و واگذاری آنها نیز با کمبود زمین روبه‌رو بوده و بر همین اساس در همه شهرک‌های صنعتی استان به دنبال توسعه هستیم.

کلامی گفت: سه پست برق ۴۰۰ مگاواتی برای استان در سفر استانی رئیس جمهور تصویب شده که این اقدام برای تأمین برق واحدهای فعال در استان صورت گرفته و تحویل زمین یک مورد از آنها نیز در هشترود انجام و مجوز ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای اجرای این پست از سوی وزارت نیرو صادر شده است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1085993